Жертвами «банківських» афер й надалі стають тернополяни Допомоги небайдужих потребує 10-річний Сашко Кильо з Тернополя (відео) Як Україні повернути трудових мігрантів? У Тернополі водій ганяв п’яним та з фальшивими документами на автомобіль (фото) Лікарні на Тернопільщині передали рентген-апарат та комплектуючі більш як на 40 тисяч доларів (фото) У Києві попрощалися з пляжним сезоном На Тернопільщині з’явилися чергові докази російської агресії проти України (відео) За спалювання сухої трави жителі Тернопільщини нестимуть відповідальність Як вберегти себе від злодія Близько 200 тернополян скористалися «соціальним таксі» У Тернополі вулиця Чорновола буде алеєю європейського зразка – Сергій Надал (фото) У Тернополі потрійна ДТП (фото) Скандал в одному з будинків Тернополя закінчився кровопролиттям (фото) «Радіологи без кордонів» допомагають охороні здоров’я Тернопільщини (фото) «Опілля» сплатило більше 70 мільйонів гривень податків до бюджету

Чому вітаміни можуть нашкодити організму

  • 5
    Поширили:

Препарати з вітамінами суперпопулярні. Але кому вони дійсно потрібні, а для кого особливо небезпечні? Які верхні межі споживання вітамінів?

Якщо послухати наших фахівців, то вони радять вітаміни всім і вся. Але наскільки це виправдано? Що думають з цього приводу провідні експерти в зарубіжних країнах? У фахівців Агентства по стандартам харчування Великобританії інша думка. Вони навіть випустили офіційне 360-сторінкове керівництво, над яким кілька років працювала незалежна група експертів по вітамінами та мінералами. Нам такий підхід поки що і не снився. Якщо зовсім коротко, то згідно з цим фоліантом, надмірне захоплення полівітамінними препаратами більшості людей не потрібно, а часто навіть небезпечно. І якщо у людини харчування здорове і збалансоване, то потреби в додаткових вітамінах у неї немає, розповідають в обласному лабораторному центрі.

Читайте також: Вітрянка та кір атакують тернополян 

Верхня планка

Існує твердження, що вітаміни навіть у великих дозах безпечні. Це не так. Перше, на що звертають увагу експерти в доповіді, це граничні дози для дев’яти вітамінів і мінералів, перевищення яких вже небезпечно (див. Таблицю). У цей список входять вітаміни E і B6, бета-каротин, цинк, мідь, нікель, кремній, бор і селен. Радимо звернути увагу на їх дозування в своїх препаратах (якщо звичайно ви їх приймаєте) – майже всі ці речовини досить часто зустрічаються в складі полівітамінів. Крім того, англійські фахівці рекомендують заборонити застосування мінералу германію, який у свій час представляли як засіб для лікування раку. Він виявився небезпечним для нирок, м’язів і нервових клітин.

Таблиця. Рекомендовані верхні межі безпеки для деяких вітамінів і мінералів

Вітамин або мінерал

Гранична добова доза

Вітамін B6

10 мг/день

Бета-каротин

7 мг/день

Вітамін E

727 мг/день

Мідь

5 мг/день

Цинк

25 мг/день

Селен

0,2 мг/день

Кремній

1500 мг/день

Нікель

0,16 мг/день

Бор

5,93 мг/день

 

Коли вітаміни потрібні

Група експертів по вітамінам та мінералам зазначає, що додатковий прийом вітамінів і мінералів корисний для наступних груп людей:

Вагітні до 12 тижнів і жінки дітородного віку, які планують вагітність повинні щодня приймати 0,4 міліграма фолієвої кислоти. Це зменшує ризик вроджених дефектів спинного мозку у новонароджених.

Жінки з великими втратами крові в критичні дні можуть приймати препарати заліза, якщо їх призначив лікар.

Для дітей у віці від шести місяців до двох років корисні краплі з вітамінами A, C і D.

Вагітні та деякі літні люди можуть приймати 10 мікрограмів вітаміну D щодня, якщо це рекомендовано лікарем.

Коли вітаміни особливо небезпечні

Ось дві ситуації, коли вітаміни і мінерали можуть бути особливо небезпечними:

Вагітні не повинні приймати вітамін A (ретинол), якщо тільки його не призначив доктор: є взаємозв’язок між дуже високим споживанням ретинолу під час вагітності і деякими вродженими дефектами у дитини. З обережністю вагітні повинні їсти печінку або страви з неї – вони є дуже багатим джерелом ретинолу.

Ні в якому разі не можна приймати в складі препаратів більше 10 міліграмів вітаміну B6 в день. Великі дози потенційно шкідливі, оскільки вони можуть негативно впливати на роботу нервової системи.

Небезпечна дев’ятка

Ось що потрібно знати про дев’ять вітамінів і мінералів, верхні дози яких рекомендують строго обмежувати.

Вітамін В6

Ключовий несприятливий ефект, типовий для вітаміну B6 – невропатія (ураження нервів). Його спостерігали як у людей, які приймали вітамін, так і у лабораторних тварин. Ускладнення зазвичай виникало після високих доз вітаміну В6 / або його тривалого прийому. Як правило, ураження нервової системи проходить після відмови від препаратів з цим вітаміном, але в деяких випадках, які пов’язані з прийманням високих доз, невропатія залишалася назавжди. Зазвичай першими ознаками ураження нервової системи, викликаними вітаміном В6, буває порушення ходи і відчуття оніміння стоп. Потім порушуються чутливість в руках, координація рухів і виникає тремтіння в кінцівках. Знижується чутливість до болю і високої температури.

Бета-каротин

Раніше вважали, що бета-каротин безпечний, і його єдиним ускладненням при передозуванні було лише пожовтіння шкіри. Але було виявлено, що бета-каротин на 18-28% збільшував вірогідність розвитку раку легенів у курців. «Механізм такої дії невідомий, – пишуть англійські експерти, – але це здається можливим тому, що бета-каротин має стимулюючу дію на деякі пухлини». Іронія долі полягала в тому, що його рекламували і продовжують рекламувати як профілактичний засіб проти раку. Так само було виявлено, що бета-каротин збільшує ризик раку легенів у тих, хто раніше контактував з азбестом, і повторного інфаркту міокарда у тих, хто його переніс в минулому. Як попереджають англійські експерти, в першу чергу повинні обережно ставиться до прийому бета-каротину курці, любителі алкоголю, пацієнти після інфаркту і ті, хто раніше працював з азбестом.

Вітамін Е

Є повідомлення про те, що дуже високі дози вітаміну E викликають головний біль, втому, шлунково-кишкові розлади, двоїння в очах і слабкість м’язів. Вітамін Е може так само заважати дії інших вітамінів, розчинних у жирах – А, D, К і бета-каротину. У курців, які приймали вітамін Е, частіше зустрічалися смертельні випадки від крововиливу в мозок. Дослідження ці були проведені дуже серйозно, і медики мало сумніваються в їх об’єктивності. Тим більше, що вітамін Е може знижувати згортання крові, і тим самим збільшувати ризик інсульту. У сердечників вітамін Е частіше викликав нові проблеми з серцем. А зараз увага: до цього часу цей вітамін часто рекомендують сердечникам для профілактики.

Мідь

Головний побічний ефект, пов’язаний з надмірним споживанням міді – розлади травної системи. Є й інші токсичні ефекти цього металу, але вони отримані при споживанні дуже великих доз, і тому при застосуванні таблеток малоймовірні.

Цинк

Препарати з цинком нерідко викликають спазми в животі і нудоту. Найчастіше це буває, коли їх приймають натщесерце або з невеликою кількістю їжі. У великих кількостях цинк перешкоджає засвоєнню міді, і викликає її дефіцит. Все це веде до збільшення холестерину в крові і, отже, до проблем із серцем. Крім того, залізо і цинк негативно впливають на засвоєння один одного. Це може сприяти розвитку анемій.

Селен

У селена є чимало токсичних ефектів. Першими ознаками хронічної інтоксикації селеном бувають ураження волосся і нігтів. Часто це супроводжується негативним впливом на нервову систему і багато біохімічних реакцій в організмі. Негативну дію зазвичай пов’язують з надходженням всього 0,85 мг селену в день. Прийом 0,3 мг селену на добу протягом короткого періоду часу зазвичай не призводить до його побічних ефектів. Крім того, сульфід селену є канцерогеном, але інші сполуки селену такою властивістю не володіють. Тому, подивіться в якій формі селен включений в ваші улюблені полівітаміни. Є дані про негативний вплив селену на репродуктивну систему у деяких тварин. У людини подібні ефекти вивчені недостатньо.

Кремній

Даних про токсичність кремнію для людини при прийомі всередину мало, однак, у тварин він нерідко викликав затримку в рості і змінював зміст багатьох мінералів в крові. Кварц, що є однією з форм кремнію, має канцерогенну дію при його вдиханні. Але це не відноситься до прийому кремнію всередину.

Нікель

Відомо про канцерогенну дію нікелю при його вдиханні. Чи є такий ефект при його надходженні всередину в складі продуктів і препаратів? Достатніх даних з цього питання поки що немає. У тварин, які приймали нікель, частіше зустрічалися випадки мертвонародження або народжувалося потомство з низькою вагою. Добре відомо, що нікель здатний викликати алергію. Зазвичай це буває при контакті шкіри з цією речовиною. Але схоже, що і концентрації нікелю в продуктах і препаратах теж достатні для розвитку алергічних реакцій. І звичайно, нікель в харчуванні підсилює алергію, яка виникла через контакт шкіри з ним.

Бор

У дослідженнях у тварин (щури, миші і собаки) бор негативно впливав на репродуктивну систему у чоловічих і жіночих особин, викликав пороки розвитку ембріонів. Незважаючи на те, що у людей ці ефекти не виявлені, вчені їх не виключають при великих дозах бору. Справа в тому, що випробування у людини проводилися з дозами набагато меншими, ніж у тварин. Так що бути обережними з цим елементом не зайве. Крім того, в дослідженні добровольців було продемонстровано, що 10 мг бору в день, що приймається протягом 4 тижнів, достатні для того, щоб істотно збільшити вміст жіночих гормонів в крові чоловіків. Все це дійсно може впливати на репродуктивну систему. І до речі, можливо з цим пов’язаний деякий перекіс в народженні дітей – у робітників, що контактують з бором на виробництві, частіше народжуються дівчатка.

Бережіть себе і будьте здорові!

Дементьєв Ю, за матеріалами інтернет-видання «Аргументи і Факти»


  • 5
    Поширили:

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу ternopillive@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої сторінки у Фейсбук.
Loading...

Loading...Далучайтесь до наших спільнот у соцмережах і будьте в курсі усіх актуальних новин Тернопілля!