Поліцейські з’ясовують, де на Тернопільщині незаконно зрізали чимало дерева Президент України Петро Порошенко відвідав Тернопільщину (Відео) 18-річна дівчина з Тернополі пішла обкрадати крамницю Знайдіть свій: у Тернополі оприлюднили список дворів, які відремонтують капітально На Тернопільщині прокурори боряться за землю, яка вартує понад 2 мільйони! Жителя Тернопільщини, якого шукало все село, знайшли мертвим На Тернопільщині на об’єкт, де загинуло двоє хлопців, не пустили перевірку (Відео) У Тернополі вже почали ремонтувати дороги На Карпенка у Тернополі у власному ліжку ледь не згорів чоловік Уникнути не вдасться: у Тернополі неплатників аліментів змушуватимуть працювати на благо громади Після важкої хвороби відійшов у вічність відомий викладач На Тернопільщині бабуся побила державного виконавця Уповноваженй Верховної Ради України з прав людини здійснює контроль за дотриманням виборчих прав громадян На Тернопільщині унікальний костел ХІХ століття повернули у власність католицькій громаді Валерій Чоботар: Я не боюся, що буде з моєю країною. Чому? За п’ять років війни Україна здобула імунітет і цей імунітет Збройні сили України

Тернополянин відкрив українську школу у польському Лодзі (Фото)

  • 6
    Поширили:

Українець Віталій Затильний відкрив у польському Лодзі українську школу.

630_360_1545909670-230

Вивчати як рідну українську, так і польську мову у школі  мають змогу і дорослі, і діти.

«Суботня школа слов’янських мов (української та польської) з’явилася у вересні 2018-го завдяки плідній співпраці викладачів та просто людей, які люблять своє, рідне. Школа офіційно зареєстрована, тому всі випускники матимуть відповідні свідоцтва про навчання та здобутий кваліфікаційний рівень», – зазначив керівник школи.

Віталій Затильний – лінгвіст, довгий час він викладав польську мову в Чорткові, вів передачу на одному з тернопільських телеканалів. Через деякий час переїхав до Польщі, а саме – до міста Лодзь, де й відкрив школу української та польської мов.

«Відкриваючи школу, ми ставили за мету не просто навчити мови, а розвивати і збагачувати внутрішній світ дитини духовним і естетичним, у доступний спосіб пояснюючи їй, що таке діалог мов і культур. Ми абсолютно поза політикою, а історичні суперечності залишаємо для істориків та їхніх досліджень. Хочемо, аби дитина з усмішкою і цікавістю відкривала бездонні глибини польської та української мови, таких неповторних і близьких мов», – розповідає Віталій Затильний.

Наразі школа має два невеличкі класи. Серед учнів школи – представники різних регіонів України а також діти та батьки, які народились уже на території Польщі. Одна з учениць у січні 2019 р. братиме участь у Міжнародному конкурсі юних перекладачів «Мовограй», який організовує Спілка українських освітян діаспори.

За інформацією Почесного консульства України у Лодзі, у Лодзькому воєводстві зараз перебувають 80 тисяч громадян України. Протое, відкрити мовну школу Віталія Затильного спонукала не тільки велика кількість українців.

«За моїми спостереженнями, у Польщі серед українців домінантною залишається російська. Саме тому інколи доводиться проламувати лід у популяризації української мови, хоча ми постійно у соцмережах повідомляємо про існування нашої школи. І батьки, і вчителі, і діти, а часто просто пересічні небайдужі українці роблять усе можливе, аби у Польщі формувався новий, істинно європейський, нестереотипний образ сусідньої України, яка має власну колоритну мову і культуру», – зазначив лінгвіст.

Він каже, що зараз у Польщі, на жаль, ще не настав час української мови і культури. Але він вірить, що Україна теж буде популярною, тільки для цього потрібно ще багато працювати, ламаючи «залізну завісу» і розвінчуючи стереотипи Східної Європи. «Завжди у Польщі повторюю, що Україна – це Центральна Європа, адже географічний центр Європи неподалік Рахова на Закарпатті, все логічно. А тим, хто буде критикувати мою тезу, рекомендую на цю тему книжку есеїв Анджея Стасюка і Юрія Андруховича «Моя Європа», – каже Віталій Затильний.

Віталій Затильний розповів, що у навчальному процесі викладачі школи користуються доступними у мережі матеріалами, коректуючи їх під свій формат навчання. «Нині тема української освіти за кордоном дуже важлива, адже еміграція українців не припиняється. На жаль, поки що відсутні універсальні програми для суботніх чи недільних українських шкіл. Підручники чи букварики для шкіл такого типу – як пальців на одній руці, до того ж вони важкодоступні. Для нашої школи навчальну літературу збирали мої друзі і знайомі на Тернопіллі, за що їм щиро дякую», – зазначив засновник школи.

Водночас він відзначив, що настало суттєве зрушення, адже у Львові створений Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою при Національному університеті «Львівська політехніка», який цьогоріч провів Перший світовий форум українознавчих суботніх та недільних шкіл. Надіюсь, що ця інституція у майбутньому матиме ще більше схожих ініціатив.

Говорячи про специфіку школи, Віталій Затильний назвав, передусім, двомовність навчального процесу. «У нашій школі маленькі діти з 5-ти років вивчають також і польську мову, готуючись до навчання у польській школі. З українською малечею працюють двомовні вчителі, що і є своєрідною родзинкою, і допомагає швидше й ефективніше знайти спільну мову з дітками», – сказав він.

За його словами, діти навчаються швидко, особливо в іншомовному середовищі, тому завдання школи – використати цю унікальну здатність дітей і скерувати їху потрібне русло. Коли дітки на уроці, для батьків теж проводяться уроки польської мови, адже це закономірно, коли вивчаєш мову країни перебування.

У школі намагаються «розбавити» процес навчання та зацікавити дітей освітніми іграми та піснями. Приміром, нещодавно, 15 грудня, відбулося перше шкільне свято, присвячене темі української писемності, польській і українській дитячій поезії, а також народній пісні.

Віталій Затильний каже, що вивчати дітям дві мови одночасно варто, а рідну мову – обов’язково. Для цього в школі реалізовують концепцію контрастивного (зіставного) вивчення мови й заохочують діток спробувати свої сили у польсько-українському перекладі.

«Адже мова – це живий організм, візитівка людини, це навіть гімнастика для мозку, коли аналізуєш різні значення одного слова, шукаєш синоніми чи вивчаєш нові лексичні одиниці в іноземній мові і зіставляєш їх з рідною мовою. Заохочую до такої забави і найменших, і найстарших. Повірте, це дуже цікавий процес, і саме він тренує мозок і збагачує серце. Тут доречно процитувати вислів філософа Людвіга Вітгенштайна: «Кордони моєї мови означають кордони мого світу», – зазначив Віталій Затильний.

Він сказав, що у школі мріють про велику кількість учнів і учениць різного віку, вби згодом формувати і старші класи. Також є велике бажання частіше проводити святкові заходи не лише на шкільному рівні. Також будуть поглиблювати метод «занурення» в іншомовне середовище: плануються навчальні екскурсії, відвідини дитячих театрів, зустрічі з митцями і майстер-класи.

«Мета нашої школи – бути незалежними, сучасними, толерантними, відкритими для діалогу. Інакше й бути не може, позаяк перебуваємо у середовищі комунікації різних мов, культур і релігій. Однак більшості українців за кордоном, особливо батькам дітей, на завершення хочу сказати наступне: дбаймо про українську мову, не позбавляймо своїх діток можливості вивчати рідну словесність поза межами України, адже саме рідна мова – це не тільки Ваша база для вивчення іноземних мов, це «інвестиція» у майбутню гармонію внутрішнього світу, за що дитина точне скаже Вам «дякую», – зазначив  Віталій Затильний.

Фото: Віталія Затильного


  • 6
    Поширили:

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу ternopillive@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої сторінки у Фейсбук.

Loading...

Loading...Далучайтесь до наших спільнот у соцмережах і будьте в курсі усіх актуальних новин Тернопілля!