Як «вивести» 2,5 млн з комунального підприємства – досвід депутата Івана Сороколіта (Документи)
Сб. 27 Листопадаа 2021

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

Як «вивести» 2,5 млн з комунального підприємства – досвід депутата Івана Сороколіта (Документи)

8 квітня на прес-конференції Тернопільської обласної організації ВО «Свобода» член політвиконкому партії Руслан Кошулинський оголосив про виключення із однойменної партії депутатів Тернопільської міської ради Романа Навроцького, Ігора Турського, Івана Сороколіта. Основною причиною виключення стали корупційні діяння цих депутатів Найбільш одіозним з цієї трійки є саме Іван Сороколіт, який перший може опинитися на лаві підсудних за масштабні фінансові афери, – пише політичний аналітик Микола Савченко на сайті Бізнес Компаньйон Тернопіль.

Депутат ТМР Іван Сороколіт
Депутат ТМР Іван Сороколіт

Як кувався «корупційний шлях» молодого депутата

Керівництво ВО «Свободи» дуже довго дозрівало до свого рішення. Адже сигнали про «діяльність» Івана Сороколіта, яка йшла у розріз політики партії», приходили регулярно. І вони не стосувалися, нібито, опозиційної до міського голови позиції, чи відмови голосувати за вказівкою фракції (до останнього часу фракцію ВО «Свобода» у міській раді очолював його друг Роман Навроцький). Такі випадки у фракціях місцевих рад бувають дуже часто і центральне керівництво на них звертає мало уваги. Сигнали стосувалися саме корупційних діянь. У Києві дійсно почали хвилюватися, що якщо Сороколіта «пов’яжуть» за корупцію, це різко вдарить по загальноукраїнському рейтингу партії. 

 

Чим же тернопільський Сороколіт так налякав Тягнибока та Кошулинського? 

А починалося все з дуже простого. Як і більшість депутатів міської ради Іван Сороколіт міг бути причетний до лобіювання інтереси великих забудовників. Зокрема, як писали тернопільські ЗМІ, за сприяння Сороколіта на його виборчому окрузі по вулиці Бродівській успішно зводиться «нехилий» торгово-офісний центр. Причому будується він під вікнами гуртожитку, хоч ще зовсім недавно сам Сороколіт активно виступав проти такого роду забудов і зокрема по вулиці Текстильній, мотивуючи це тим, що в місті і так достатньо будинків, офісів, торгових об’єктів, натомість бракує дитячих майданчиків та відпочинкових зон. 

У нашому випадку Сороколіт «сприяв» своїм бізнес-партнерам на аукціоні, організатором якого в липні 2014 році була Тернопільська міська рада, купити 0.03 га землі по вулиці Бродівській по ціні 35 тис. гривень за соту. Учасників торгів було лише двоє та і торгами цей «договорняк» язик не повертається назвати. Для порівняння, на цьому ж аукціоні продали земельну ділянку на вулиці Петлюри по ціні 91 тис. гривень за соту, а учасників було 8. Крім того пан Іван «сприяв» тому, щоб не було проблем з виготовленням всіх дозвільних документів на початок будівництва офісного центру. За інформацією журналістів, Сороколіт тому так старається, бо має частку у цьому будівництві. І ще одна важлива деталь: вищеописані події, відбувалися в період найбільш трагічного періоду проведення АТО на Сході країни. Як кажуть, кому війна, а кому заробітки.

 

 

Масштабна фінансова афера у КП «Інтеравіа»?

Але наголошуємо, що такими «заробітками» займається більшість депутатського складу міської ради Тернополя. Тому це лише були «квіточки». «Ягідки» прийшли через декілька місяців. І «виросли» вони у комунальному підприємстві «Інтеравіа».

КП «Інтеравіа» було створене за попередньої каденції у 2011 році. Очолив це КП депутат міської ради від ВО «Свобода» Іван Сороколіт. Першочергово планувалось, що це підприємство буде займатися послугами із обслуговування аеропорту. Але сподівання мерії залучити певні авіарейси до Тернополя не виправдались. Тому підприємство залишилось без роботи, а оскільки виникла потреба комусь займатися впорядкуванням кабельних мереж та щоб не створювати окрему структуру, КП «Інтеравіа» було запропоновано взяти вже зареєстроване підприємство і доручити йому цим займатися.

У перші роки КП «Інтеравіа» під керівництво молодого депутата-директора Івана Сороколіта працювали з мінімальними прибутками (подекуди й у мінус), але без великих скандалів. Все почалося в останні роки, колу депутата-директора змусили прозвітувати за свою роботу.

Про темні схеми «Інеравіа» вперше публічно заговорили в кінці 2016 року. Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал виніс догану за неналежне виконання своїх службових повноважень керівнику КП «Інтеравіа» Івану Сороколіту. Міський голова своїм розпорядженням ще від 17 червня 2016 року зобов’язав всіх керівників комунальних підприємств Тернополя оприлюднити на єдиному порталі відкритих даних http://data.gov.ua/ фінансові звіти та реєстр боргових зобов’язань. Це рішення було прийняти з метою більшої відкритості та прозорості у роботі всіх комунальних структур міста перед громадою міста. КП «Інтеравіа» це розпорядження проігнорувало, за що його директор отримав догану.

Паралельно з цим, прокурор області В’ячеслав Перч у комплексному інтерв’ю агенції УНІАН з нагоди перших 100 днів на посаді чітко заявив, що на окремих комунальних підприємствах Тернополя виявлені «фірми-прокладки», через які виводилися кошти на мільйони гривень.

Принаймні після цього «розносу» Сороколіт був змушений оприлюднити фінансові звіти та акти перевірки діяльності КП «Інтеравіа», починаючи з 2013 року. І тут зірвалася справжня «фінансова бомба».

 

Слово цифрам та документам

Ми вирішили проаналізувати «діяльність» депутата-директора Івана Сороколіта під час його керівництва в КП «Інтеравіа». Під час аналізу використані матеріали перевірки діяльності КП «Інтеравіа» відділом внутрішнього контролю міської ради Тернополя за період 2013-2016 роки та фінансовий звіт про діяльність КП за 2015 рік та 9 місяців 2016 року.

2013 рік.

За 2013 рік КП «Інтеравіа» заробила майже 1 мільйон гривень (950,2 тисячі гривень). Однак офіційного прибутку підприємство показало лише 97,1 тисяч гривен. Зі заробленого 1 мільйона, 257,2 тисяч гривень було витрачено на собівартість реалізованої продукції (матеріали тощо) і податок на прибуток – 22,8 тисяч гривень. 

573,1 тисяча (більше півмільйона) були витрачені на так звані «інші операційні витрати». Запам’ятаємо цю статтю витрат КП «Інтеравіа». Є всі підстави підозрювати, що ці суми могли бути «виведені» з комунального підприємства для власних потреб.

2014 рік.

За 2014 рік КП «Інтеравіа» заробила 1,380 мільйони гривень. Офіційного прибутку підприємство показало лише 35 тисяч гривен. Зі заробленого 1,381 мільйона, 645 тисяч гривень було витрачено на собівартість реалізованої продукції (матеріали тощо) і податок на прибуток – лише 7 тисяч гривень. 362 тисячі були витрачені на так звані «інші операційні витрати». І ще 332 тисячі пішли на так звані «адміністративні витрати». І знову ці незрозумілі «інші» операційні та адміністративні витрати. 

Разом «незрозумілі» витрати за 2014 рік складають 694 тисячі гривень.

2015 рік.

За 2015 рік КП «Інтеравіа» заробила 1,614 мільйони гривень. Офіційного прибутку підприємство показало лише 9 тисяч гривен. Зі заробленого 1,614 мільйона, 178 тисяч гривень було витрачено на собівартість реалізованої продукції (матеріали тощо) і податок на прибуток – лише 4 тисяч гривень. 360,6 тисяч гривень знову пішли на так звані «адміністративні витрати». У 2015 році замість «операційних витрат» з’являється пункт «інші витрати», куди списали 321,2 тисячі гривень. 

Разом «незрозумілі витрати» за 2015 рік складають 681,8 тисячі гривень.

2016 рік.

За 9 місяців 2016  КП «Інтеравіа» «чистими» заробило вже 83 тисячі. Дохід підприємства склав 1,257 мільйона гривень. 316 тисяч гривень пішли на так звані «адміністративні витрати». 283 тисячі – пішли на «операційні витрати».

Разом «незрозумілі» витрати за 2016 рік складають 599 тисяч гривень.

Загалом за період 2013-2015 роки та 9 місяців 2016 року на незрозумілі і документально не підтверджені витрати КП «Інтеравіа» перерахував більше 2,5 мільйони гривень.

Як йдеться у звіті відділу внутрішнього контролю міської ради Тернополя, значна частина «адміністративних витрат», «операційних витрат» та «інших витрат» забезпечені договорами та актами виконаних робіт, де не вказано структуру (складові) витрат, що вплинули на вартість наданої послуги. Говорячи простішою мовою, суми були написані «зі стелі». Тобто є всі підстави підозрювати, що директор КП «Інтеравіа» Іван Сороколіт вивів з підприємства більше 2,5 мільйонів гривень. Як він це робить читайте далі.

 

Що насправді означають «операційні», «адміністративні» та «інші» витрати «Інтеравіа»?

Візьмемо один із прикладів даних витрат. КП «Інтеравіа» сплачує сотні тисяч гривень приватному підприємцю «Спассков» за канцелярську продукцію, картриджі для принтерів, комп’ютерну техніку. 

 

Денис Сапссков є давнім товаришем Івана Сорокаліта. Їхня «дружба» розпочалась більше 17 років тому, коли Сороколіт заснував всім відомий інтренет-кафе «Крапка», де Денис Спасскова був одним із працівників. Після того, як Іван Сороколіт став депутатом він вирішив створити ПП, яке і очолив його підлеглий Денис Спассков. Тобто Іван Сороколіт купляв обладнання для КП «Інтеравіа» по суті в самого себе. Як свідчать документи лише за 2015 рік через це ПП було виведено з міського бюджету у майже 200 тисяч гривень. 

Підкреслюю – лише через офіційні документи. У міській раді ще вдалося знайти багато фінансових документів, по яким ПП Спаскову оплачувались різноманітні послуги і товари із різних управлінь міської ради на десятки тисяч гривень, зокрема лише за 2015 рік оргвідділ міської ради за можливого сприяння депутата Сороколіта замовив товарів та послуг в ПП Спассков на 128 880 грн.

Тому, куди пішли інші «операційні витрати» мають розбиратися правоохоронні органи. Ми описали лише одни із випадків, коли Сороколіт виводив бюджетні кошти через підконрольні ПП. Є ще багато дрібніших фірмочок, за незрозумілі послуги яких Сороколіт перераховував їм десятки тисяч гривень. 

І зауважте, ніхто ще не бачив фінансових звітів КП «Інтеравіа» за 2011-2012 роки. 

 

Чи буде кримінал для одного з найбагатших депутатів?

Однак, навіть оприлюднені у цьому матеріалі докази є достатніми для порушення кримінальної справи за ч.3 ст. 358 «Підробка документів… використання підроблених документів» і ч.3 ст. 191 «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» КК України. 

Тепер стає зрозуміло, чому у 2015 році скромний молодий депутат зі скромною зарплатою у комунальному підприємстві зайняв 4 місце у списку найбагатших депутатів міської ради Тернополя. 

Саме той факт, що пану Сороколіту реально «світить» великий строк з конфіскацією майна і скандал на всю Україну, остаточно змусив керівництво ВО «Свободи» зі скандалом вигнати його з партії.


Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)