Хто стріляє в спину?
Пн. 23 Травня 2022

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

Хто стріляє в спину?

Під Щастям розстріляли зведену мобільну групу по боротьбі з контрабандою в зоні АТО.


розстрыляна-машина-1

2 вересня боротьба з контрабандою в зоні АТО набула трагічного розвитку. Одна зі зведених мобільних груп, що займалася припиненням нелегального перевезення товарів через лінію розмежування, опинилась у зоні збройного протистояння поблизу містечка Щастя, що на Луганщині. Внаслідок бойового зіткнення волонтер Андрій Галущенко (позивний «Ендрю») і старший лейтенант податкової міліції, співробітник Головного управління ДФС у Херсонській області Дмитро Жарук загинули. Четверо військовослужбовців ЗСУ отримали вогнепальні поранення…
андрій-галущенко
Андрій Галущенко

Офіційна версія українських силовиків – автівка мобільної групи потрапила в засідку диверсійно-розвідувальної групи бойовиків (ДРГ). Однак військові журналісти й волонтери переконані у протилежному. Розстріляли «свої», стверджують вони і називають підозрюваних: 92-гу бригаду, а зокрема її командира полковника Віктора Николюка (позивний «Вєтєр»), який займається «кришуванням» контрабанди на цьому напрямку. «На вузькій дорозі по шляху проходження групи поставили протитанкову міну, – написав про трагедію волонтер громадської організації «Армія SOS» Юрій Касьянов на своїй сторінці у Фейсбуці. – Не наїхати на неї було неможливо. Позашляховик розірвало. Бійці одного з постів, почувши  вибух, кинулися на допомогу, але були обстріляні своїми ж з другого поста. За іншою версією, машину накрили пострілами з гранатомета. Швидше за все стріляли з РПГ-7. Диверсанти таким не користуються – надто громіздкий і важкий… Тому й правда гірка: вбили свої за протидію контрабанді. Замовників знайти неважко, вони в штабі 92-ої бригади, у штабі сектора А і в Генеральному штабі…» Волонтери, які близько знали одного із загиблих — Андрія Галущенка, розповідають про неодноразові погрози йому з боку командира 92-ої бригади, у зоні відповідальності якої і стався напад.

дмитро-жарук
Дмитро Жарук

«Це не трагічна випадковість, не воєнні втрати, – зазначив Юрій Касьянов. – Раніше на цій дорозі потрапляли в засідку група бійців батальйону «Золоті ворота» й розвідники 8-го полку спецназу, які боролися з контрабандою. У той район не пропускали наших груп безпілотників. Мовляв, небезпечно. Звісно, що небезпечно – мільйони контрабандних грошей коштують дорожче, ніж людські життя. Гіршими за ворогів можуть бути тільки «свої», які втратили сором, совість і страх…» Мобільні групи, які займаються боротьбою з контрабандою через лінію розмежування, почали діяти з червня цього року і підпорядковані антитерористичному центру. До складу цих груп входять представники силових та фіскальних структур, а також волонтери. На Луганщині за боротьбу з контрабандою відповідає голова Луганської ОДА Георгій Тука. Георгій Борисович добре знав загиблого Андрія Галущенка, адже за три місяці їм з командою вдалося зменшити потік контрабанди на 70%. «Коли виникла ідея створити мобільні групи боротьби з контрабандою, я запропонував Андрієві стати членом команди, – розповів Георгій Тука. – Він погодився, не роздумуючи, і завдяки його групі у секторі А потік контрабанди суттєво зменшився. Андрія просили перейти до іншого сектора, а я вмовив його ще попрацювати в районі Щастя. Ця розмова була 1 вересня, а вже вранці наступного дня його вбили… Я здогадуюся чиїх рук ця справа. Жодна ДРГ у той район не входила, причетні до злочину «свої»… Тому розслідування розстрілу мобільної групи – це тест. Якщо влада його провалить, мені нічого не вартує звільнити крісло голови Луганської ОДА. Я вже не раз задумувався над цим питанням, адже, погоджуючись на посаду,  ставив перед собою певні цілі. При багатьох розчаруваннях я все ще бачу світло в кінці тунелю. Два найближчі тижні будуть вирішальні…»

наталя БЕРЕЗОВИЧ