Інсульт – це розплата за недбале ставлення до власного здоров’я
Ср. 1 Грудня 2021

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

Інсульт – це розплата за недбале ставлення до власного здоров’я

Мозковий інсульт – найтяжча форма судинно-мозкових хвороб. Щороку в Україні вперше переносять інсульт від 110 до 120 тис. хворих.

Світлана Стоян, завідувач інсультного відділення Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні, головний позаштатний невролог міського управління охорони здоров’я.
Світлана Стоян, завідувач інсультного відділення Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні, головний позаштатний невролог міського управління охорони здоров’я.

Частота розвитку інсульту зростає із збільшенням віку хворих. Це хвороба людей середнього та похилого віку. В осіб віком 60 років і старше поширеність інсульту дорівнює поширеності ішемічної хвороби серця, а в осіб понад 70 років перевищує поширеність останньої. За розрахунками, приблизно в одного з чотирьох чоловіків та в однієї з п’яти жінок віком до 45 років може статися мозковий інсульт. Частота інсульту у чоловіків зростає пропорційно віку, а у жінок – у період менопаузи. Унаслідок мозкового інсульту в Україні щорічно помирають близько 45 тисяч осіб. Смертність від інсульту незмінно посідає друге місце у структурі загальної смертності населення. Інсульт залишається однією з основних причин інвалідизації населення. Щороку близько 20 тисяч хворих стають інвалідами внаслідок інсульту і лише 10-20 % хворих повертаються після інсульту до повноцінного життя.

  Що таке інсульт?

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу з швидким розвитком втрати мозкових функцій, що триває більше 24 годин. Інсульт поділяють на ішемічний, зумовлений нестачею крові в мозку, та геморагічний – унаслідок крововиливу в мозок.

Щоб уникнути інсульту, слід знати основні причини та фактори ризику інсульту, а ними є:

 – гіпертонічна хвороба (ризик інсульту зростає у сім разів);

– атеросклероз судин головного мозку;

– цукровий діабет;

– порушення серцевого ритму (інсульт стається у кожного шостого хворого);

– підвищення рівня холестерину в крові;

– зловживання алкоголем (ризик інсульту зростає в три рази);

– паління (ризик інсульту зростає в шість разів);

– ожиріння;

– недостатня фізична активність, малорухомий спосіб життя.

При поєднанні двох і більше факторів ризик виникнення інсульту зростає у декілька разів. Немає часу, справи, робота, сім’я, плани, а потім інсульт – і все, кінець усім планам… І такі моменти тим паче прикріші, коли знаєш, що катастрофи можна було б уникнути, якби людина справді цього хотіла.

  Передвісники  інсульту

Світлана Шкробот, завідувач кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ДВНЗ “Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України”, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор.
Світлана Шкробот, завідувач кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології
ДВНЗ “Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України”,
заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор.

Досить часто інсульту передує або гіпертонічний криз, або транзиторна ішемічна атака — так звані передвісники інсульту. Навіть банальний гіпертонічний криз, якщо він проявляє себе не тільки значним підвищенням тиску, а й нудотою, короткочасним відключенням свідомості, затерпанням кінцівок, порушенням мови, – це ознаки того, що в мозку почалися патологічні процеси.

У значній частині випадків картині великої мозкової катастрофи передують передвісники, так звані транзиторні ішемічні атаки, епізоди короткочасних розладів неврологічних функцій, що минають за кілька хвилин, та, на жаль, не привертають до себе належної уваги ні з боку хворого, ні з боку лікарів. Слід пам’ятати, що такі симптоми, як короткотривалі затерпання руки чи ноги, обличчя, минуща слабкість в кінцівках, запаморочення з блюванням, мовні розлади можуть бути передвісниками інсульту. Транзиторна ішемічна атака – це ще не інсульт, але тривожний знак небезпеки його розвитку в майбутньому.

Якщо хворому вчасно надати необхідну допомогу при виникненні інсульту, можна не тільки зберегти життя, а й повністю усунути наслідки цього важкого захворювання. Розпізнати симптоми інсульту через відсутність обізнаності в цьому питанні не завжди вдається, що призводить до непоправних трагедій. Наслідком захворювання, якщо допомога не надана вчасно, є серйозне порушення роботи головного мозку. Правильна діагностика і звернення за допомогою до медичного закладу  упродовж трьох – максимум шести годин після появи перших ознак – запорука успіху. Запам’ятайте: негайне звернення за спеціалізованою медичною допомогою до шести годин зменшує смертність та інвалідизацію пацієнтів, сприяє кращому та швидшому відновленню втрачених функцій! У випадку розвитку інсульту кожна хвилина має значення. Тільки в такому разі буде мінімум наслідків і в людини буде шанс повністю одужати. Нерідко перші ознаки інсульту сприймаються за перевтому або отруєння.

Першими ознаками гострого інсульту є такі симптоми:

 1. Несподівана слабкість або втрата чутливості на обличчі, руці, нозі. Особливо важливо, якщо всі симптоми з’являються на одному боці тіла.
 2. Зміна мови і розуміння зверненої мови.
 3. Несподіване порушення чіткості зору на одне або обидва ока.
 4. Двоїння в очах.
 5. Раптове запаморочення, втрата координації рухів або рівноваги з нудотою та блюванням.
 6. Раптовий головний біль великої інтенсивності, який хворі описують як найжахливіший у своєму житті.
 7. Втрата свідомості.
 8. Епілептичний напад. Хворий втрачає свідомість і через кілька секунд у нього починаються судоми.

Тест на розпізнавання перших симптомів інсульту

Перші ознаки інсульту можна швидко розпізнати за допомогою нескладного тесту. Цей тест називають УЗП, кожна буква в назві вказує на необхідну дію.

У – усміхнутися. Попросіть людину усміхнутися. Якщо у неї початкова стадія інсульту, усмішка вийде перекошеною або кривою. Це відбувається тому, що хворий не може контролювати половину обличчя. Один куточок рота буде опущений вниз, обличчя буде несиметричне, перепадатиме в один бік і набуде неправильної форми.

З – заговорити. Попросіть людину заговорити з вами. При початковій стадії інсульту мова хворого стане невиразною, вона буде схожа на мову людини в сильному алкогольному сп’янінні.

П – підняти.  Попросіть людину одночасно підняти обидві руки вгору. Якщо вона зможе це зробити, рівень розташування рук буде неоднаковим, рука з хворого боку тіла буде піднята нижче, ніж друга.

Що робити при виявленні цих ознак інсульту?

Якщо ви виявили хоча б один-два з вищеописаних симптомів, слід негайно викликати швидку допомогу. Крім того, не панікуйте і надайте хворому першу медичну допомогу. Пам’ятайте, від вашої зібраності залежить життя людини!

  Перша допомога при інсульті

Потерпілий обов’язково повинен перебувати в горизонтальному положенні. Покладіть його на лавку, ліжко, диван або навіть на землю, попередньо підстеливши будь-який одяг. Голова повинна бути в трохи піднесеному стані, але стежте за тим, щоб шия не була викривлена. Відчиніть вікно, щоб у кімнату надходило свіже повітря. Звільніть хворого від всіх речей, що заважають вільно дихати (краватка, шарф, туго застібнута сорочка).

Якщо у хворого почалася блювота, поверніть його голову вбік і підставте будь-яку ємність. Це дуже важливо, інакше блювотні маси можуть потрапити в дихальні шляхи, в результаті чого людина почне задихатися. Необхідно виміряти артеріальний тиск. Розмовляйте з хворим і заспокоюйте його. У такий момент дуже важлива ваша підтримка. Найчастіше інсульт – це розплата за недбале ставлення людини до власного здоров’я.

Всесвітня організація інсульту вважає, що кожна шоста людина в світі  перенесе інсульт.

Шість кроків для того, щоб запобігти інсульту

 • Зверніть увагу на фактори ризику – високий артеріальний тиск, діабет, підвищений рівень холестерину.
 • Будьте фізично активні і регулярно виконуйте вправи.
 • Дотримуйтесь здорової дієти з високим вживанням овочів і фруктів, обмеженням солі.
 • Обмежте вживання алкоголю.
 • Уникайте тютюнового диму. Якщо ви курите, позбавтесь цієї шкідливої звички.
 • Дізнайтесь про перші ознаки інсульту і про те, які дії слід зробити при їх виявленні.

Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)