Наталя Суслова: «Якщо їсти правильно, можна позбутися деяких хвороб»
Сб. 28 Травня 2022

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

Наталя Суслова

Наталя Суслова: «Якщо їсти правильно, можна позбутися деяких хвороб»

Колись хтось із відомих сказав, що ми є те, що ми їмо. Й справді, від того, як ми харчуємося і які продукти складають наш раціон, залежать наш зовнішній вигляд і самопочуття. Нині у суспільстві пішла мода на так зване здорове харчування, однак не всі до кінця розуміють, що воно означає. Ми попросили пояснити основні принципи здорового харчування лікаря-дієтолога Наталю Суслову.

Наталя Суслова
Наталя Суслова

– Пані Наталю, поясніть, що треба розуміти під поняттям «здорове харчування».
– Здорове, раціональне харчування – це, перш за все, розумне харчування, яке є різноманітним і збалансованим за співвідношенням білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин і вітамінів. Раціональне харчування забезпечує нормальний ріст і розвиток, сприяє профілактиці захворювань, подовженню тривалості життя, підвищенню працездатності, створює необхідні умови адаптації організму до змін навколишнього середовища. Здорове харчування складається із дотриманням раціонального режиму прийому їжі. Для здорової дорослої людини це чотири рази на день: 25% від усієї добової кількості спожитої їжі припадає на сніданок, 35 % – на обід (це основний прийом їжі упродовж дня), 15% становить полуденок, 25% їжі припадає на вечерю.
– Чим здорове харчування відрізняється від дієти?
– Здорове харчування не є дієтою. Це означає внесення змін до способу харчування, створення моделі харчування, якої ви зможете дотримуватися все життя. Дієти мають тимчасовий характер. Коли ви сидите на дієті, ви можете бути голодними і думати про їжу весь час. А після припинення дієти легко можете переїсти, щоб “компенсувати” все те, що “пропустили”, будучи на дієті. Харчування здоровими, збалансованими, різноманітними продуктами набагато ефективніше, особливо, якщо воно поєднується з фізичними навантаженнями.
– Що потрібно робити, щоб травна система працювала “, як годинник”?
– Насамперед слід звернути увагу на своє харчування і режим праці та відпочинку: чи активні ви фізично упродовж дня, чи достатньо споживаєте рідини, як часто, а головне — чим саме ви харчуєтеся? Вечеряти слід не пізніше шостої години вечора. Деякі мої пацієнти, котрі раніше важили більше ста кілограмів, вечеряють о четвертій годині, завдяки цьому схуднули на 20 кілограмів і тепер тримають себе у стабільній формі. Звісно, не менш важливим є те, що ми їмо. Слід відмовитися від кухні у закладах швидкого харчування, продуктів, які дійшли до нас у майже готовому вигляді, приміром, ковбасних виробів, борошняних та солодощів, масної та смаженої їжі. Включіть у свій раціон багато овочів, фруктів, різноманітних каш, фрешів.

– Багато людей люблять запивати їжу водою, чи правильно це?
– Ні, цього категорично робити не можна. Вода під час їжі сповільнює обмінні процеси, починається бродіння, порушується травлення. Однак найгірше те, що вода провокує розтягнення шлунка і є ймовірність появи зайвої ваги.
– Які помилки найчастіше люди допускають у харчуванні?
– Одна з найпоширеніших – неправильне поєднання продуктів. Універсально, це коли м’ясо, рибу поєднують з овочевими салатами чи рагу. Однак не з овочами, які містять крохмаль, наприклад, картоплею, буряком, вареною морквою. Окрім того, багато хто вживає фрукти на десерт, а це помилка. Фрукти – це окремий прийом їжі. Якщо ви на десерт з’їли фруктовий салат після того, як пообідали чи повечеряли, то відчуття дискомфорту в шлунку, порушення травлення вам гарантоване. Крім того, рідко хто зважає, що ознаки таких захворювань, як хронічний гастрит і хронічний панкреатит, є практично у всіх людей, які практикують неправильний режим харчування. Відтак не так саме поєднання продуктів, як неправильне їх споживання, можуть викликати загострення певних захворювань. Через високий вміст фруктози слід виключити із свого раціону виноград і диню людям, які страждають на цукровий діабет. До слова, півроку тому до мене звернулася 45-річна жінка, яка страждає на діабет першого типу. Завдяки тому, що ми виключили із її раціону деякі продукти, відкоригували режим харчування, вона забула про різкі перепади цукру в крові, їй нарешті вдалося підібрати нормальну дозу інсуліну. Раніше, через нестабільний цукор, у неї часто виникала діабетична кома. Словом, відкоригувавши свій режим харчування, можна позбутися деяких болячок, особливо шлунково-кишкового тракту.
– Насамкінець розкажіть, як правильно готувати їжу, щоб вона не втрачала корисних властивостей?
– Одним з найкорисніших приготувань їжі є приготування на вогні, при цьому тривалість приготування ми скорочуємо, а температуру збільшуємо. Це один із найбільших природних способів, особливо для риби і м’яса. Овочі і фрукти корисніші у сирому вигляді, хоча є такі овочі, наприклад, морква, помідори, які свої корисні властивості максимально проявляють при термічній обробці. Не менш корисним є приготування на парі, запікання в духовці, тушкування. Однак тушкувати треба на слабкому вогні, у закритій посудині з мінімальною кількістю води, щоб якнайменше втрачалося вітамінів.
А от від смаження я б радила відмовитися взагалі.

оксана СМІЛЬСЬКА