На Тернопільщині відсвяткують 100-річчя битви під Зборовом
Пт. 22 Жовтня 2021

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

На Тернопільщині відсвяткують 100-річчя битви під Зборовом

zbbЗборівщину відвідала делегація Чеської Республіки – військовий аташе посольства Чеської республіки Павел Келбл та представник Міністерства оборони Чеської республіки Павел Філіпе, архітектор Лукас Гудак та консул Павел Пешек. Разом з районною владою інспектували хід реконструкційних робіт  на місці поховання чеських вояків у селі Калинівка, що на території Погрібецької сільської ради.

Як відомо, у липні 2017 року виповниться 100 років з дня пам’ятної для чеського й українського народів – битви під Зборовом та початком формування чеського війська.
Насамперед, під час зустрічі оглянули відновлювальних робіт меморіального комплексу на калинівському сільському кладовищі, адже до відзначення століття битви, тут заплановано здійснити генеральну реконструкцію меморіалу.

 «Про 190 вояків, що полягли у бою під Зборовом, пам’ятають як їхні земляки, так і українці з близьких сіл. Ми не маємо права забувати полеглих у бою, адже перша успішна військова акція захистила ідею майбутньої незалежної держави чехів і словаків. Саме ці вояки довели всьому світові, що вони хочуть мати свою державу, хочуть самі нею керувати. Вони заслужили мати свою країну, тому що заплатили за це жертвами і власною кров’ю», – коментує подію голова Зборівської райдержадміністрації Ігор Яворський.
У Першій світовій війні тут загинули чеські і словацькі легіонери. Ще у 1985році на місці бою було споруджено братське поховання, яке було висипане з землі та обкладене дерев’яними балками. На місці поховання була встановлена плита з написом: “Тут, на старій слов’янській землі під Зборовом, сплять сини Чехословаччини, що полягли за волю, за мир, за краще майбутнє всіх слов’янських народів 2 липня 1917 року. Вічна їм слава».
Тепер тут вже розпочато ре конструкційно-ремонтні роботи.

 Архітектор Юрій Вербрвецький представив часникам зустрічі Паспорт опередження та благоустрій території «Братської могили чехословацьких воїнів І Світової війни». Далі сторони ознайомилися з детальним планом проведення відновлювальних робіт. Начальник українського співробітництва Тернопільської ОДА Віталій Сікіринський та головний спеціаліст управління культури ОДА Ярослав Пелехатий узгодили з іноземними гостями ряд організаційних питань.
Також обговорено і стан дорожнього покриття на під’їзді до меморіалу.
 
Довідково: Битва чехословацьких та австро-німецьких військ відбулася 2 липня 1917 року під селом Калинівка Зборівського району на Тернопільщині в часи Першої світової війни. У результаті наступу російсько-чехословацьких військ австро-німецькі війська відійшли від річки Стрипи. Було взято в полон 62 офіцерів, близько 4 тисяч солдат, захоплено 20 гармат та багато іншої зброї противника. Загинуло 190 чехословацьких воїнів, прізвища більшості яких невідомі. В складі чехословацької бригади воювали славетні постаті світового рівня: скульптор Карел Котрба, письменники: Ярослав Кратохвіл, Франтішек Кубка. Франтішек Лангет, а також майбутній президент Чехословаччини Людвіг Свобода. У травні 1992 року з Праги до Зборова прибув “траурний вагон”, який доставив останки невідомого солдата та землю з братського поховання на Батьківщину. Їх було розміщено в стіні старо-міської Ратуші біли пам’ятника Яну Гусу в столиці Чехії.


Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)