Нині Міжнародний день безпечного інтернету
Нд. 24 Жовтня 2021

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

Нині Міжнародний день безпечного інтернету

SID-2016-logo-with-EC-Insafe-INHOPE-space (1)

Щороку у вівторок другого тижня лютого, за ініціативи Європейської мережі безпечного інтернету, у світі відзначається Міжнародний день безпечного інтернету.

В умовах розвитку інформаційних технологій ми настільки звикли до інтернету, що навіть один день без нього це вже щось надзвичайне, – каже керівник ГО «ІПЦ Права людини» та тренер НТМ МЖПЦ «Ла Страда Україна» Олександра Гриньків. – Однак інтернет як корисний, так і небезпечний. Цивілізований світ користується електронною поштою, програмами обміну миттєвими повідомленнями (ICQ, Windows Live Messenger) або чатами. Такі інструменти віртуальної комунікації мають кілька характеристик, що допомагають людям перевести суспільство через поріг у нову соціоекономічну еру. Вони дають можливість будь-кому приєднатись до інтернет-спільноти – людям будь-якого віку, національності, статі, релігії і культури, де зв’язки, обмін ідеями та знаннями можуть відбуватися за дуже короткий час, а тому в інтернет-просторі слід завжди бути уважними.

За словами Олександри Олексіївни, до віртуального світу часто заглядають діти, тоді як далеко не всі дорослі усвідомлюють потенційну загрозу спілкування підростаючого покоління з електронною машиною. Діти легко «сідають на голку» інтернет-розваг не призначених для них. Більше того, дитина через незрілість психіки не в змозі адекватно оцінити отриману інформацію.

– З позицій закону багато інтернет-погроз не протиправні, але неприпустимі з позицій моралі, – каже Олександра Олексіївна. – Тому з проблем безпеки дітей в інтернеті проводяться міжнародні конференції, у багатьох країнах діють «гарячі телефонні лінії», що приймають інформацію про небезпечні сайти, проводиться психолого-педагогічна оцінка змісту мережевих ресурсів.
Останнім часом поліція європейських країн пов’язує частину пограбувань квартир з тим, що діти та підлітки, спілкуючись з невідомими в інтернеті, повідомляють про себе та сім’ю таку інформацію, яку потім легко використовують зловмисники. Про це ми запитали заступника начальника Подільського регіонального Управління – начальника відділу протидії кіберзлочинам у Тернопільській області підполковника поліції Георгія Кондратюка.

– Неправомірні дії в інтернет-просторі – називаються кіберзлочинами, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України. За результатами роботи відділу щодо протидії кримінальним правопорушенням по боротьбі з кіберзлочинністю впродовж 2015 року у Тернопільській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 56 кримінальних правопорушень. За 45 кримінальними провадженнями злочинцям повідомлено про підозру і кримінальні провадження направлено з обвинувальними актами до суду. Зокрема, виявлено 11 злочинів у сфері телекомунікацій та обігу протиправного контенту та 6 кримінальних правопорушень у сфері електронної комерції та господарської діяльності. Слід звернути увагу на збільшення протиправних дій у сфері платіжних систем – 30 кримінальних правопорушень, а це,  перш за все, незаконні дії з переказами, платіжними картками, тощо.

Поради як вберегтися від шахраїв:
* При здійсненні купівлі-продажу в інтернеті ніколи не повідомляйте додаткових даних платіжної картки (термін дії, CVV код, паролі), для того, щоб переказати кошти достатньо лише номера картки.
* Користуйтесь лише перевіреними інтернет-магазинами і пам’ятайте, що ресурси на кшталт OLX – це лише дошки оголошень, де повідомлення може розмістити будь-хто.
*
При спілкуванні в інтернеті мінімізуйте інформацію про себе. Не вказуйте  адреси, матеріального становища, номера телефону, особливо якщо він прив’язаний до банківської картки.

В Україні 9 лютого ц. р. у закладах освіти, бібліотеках, дитячих і молодіжних клубах, громадських і бізнес-організаціях, у медіа та на сторінках соціальних мереж діти та дорослі обговорюють питання безпечної поведінки в Інтернеті, потенційних загроз, випадки порушення прав дитини та механізми їх захисту. ГО «ІПЦ «Права людини» із студентською молоддю та відділом протидії кіберзлочинам у Тернопільській області Подільського регіонального Управління також запланували просвітницькі заходи для учнів ЗОШ Тернопільщини.


Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)