Віртуальна реальність як метод реабілітації після інсульту
Пт. 22 Жовтня 2021

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

Віртуальна реальність як метод реабілітації після інсульту

Чи може віртуальна реальність сприяти кращій реабілітації пацієнтів після інсульту? Дізнаємось про це у Барселоні у нашому випуску програми “Футуріс”.

Хуліан Лопес Гомес, кореспондент euronews:

“У цій лабораторії в Барселоні дослідники переконані, що комп‘ютерні моделі, базовані на віртуальній реальності, можуть допомогти людям, які перенесли інсульт, кращими методами реабілітації. Усе, що ми побачимо в цьому випуску, не є просто науковою фантастикою”.

Одразу після народження другої дитини Глорії довелося боротися за життя. Інсульт майже повністю паралізував її, вона ледве могла розмовляти. Вже кілька місяців вона проходить програму реабілітації, складовою якої є вправи з новою віртуальною грою.

У цій лікарні в Барселоні на пацієнтах, що перенесли інсульт, випробовують експериментальні методи реабілітації.

Хуліан Лопес Гомес, кореспондент euronews:

“Чи допомогла Вам ця реабілітація?”

Глорія Боу Феррейро, пацієнтка після інсульту:

“Так. Мене це по-справжньому мотивувало, я навчилася новим речам. Мені вдалося відчутно покращити рухливість рук у підсвідомий, цілком природний спосіб”.

Віртуальну гру розробили як інструмент для доповнення класичних методів реабілітації хворих, що перенесли інсульт. Мета – навчити мозок знову контролювати рухи тіла, особливо рухи верхніх кінцівок.

Сусана Родрігес Гонсалес, фахівець з фізіатрії та реабілітації, лікарня Vall d´Hebron:

“Ми вважаємо, що ця технологія може бути по-справжньому корисною для пацієнтів, які вже завершили класичну реабілітацію в лікарні й повернулись додому. Такі пацієнти нерідко вважають, що реабілітація закінчилась. Їхній мозок більше не використовує ті частини, що були уражені інсультом. Цей інструмент довів свою ефективність, він спонукає мозок знову використовувати ту зону, що була пошкоджена під час хвороби”.

Гру розробили в цьому університеті неподалік від лікарні. Команда програмістів, психологів і вчених-біологів з Європейського дослідницького проекту створила цю систему, керуючись принципом, що пластичність мозку залишається протягом усього життя. Тож цим можна скористатися, щоб досягти функціональної реорганізації зон мозку, які постраждали від інсульту.

Пол Вершуре, психолог, координатор проекту RGS при університеті Pompeu Fabra:

“Мозок – це пристрій для активного навчання. Він постійно будує нові моделі. Ми подумали, що треба дати йому нові форми стимуляції, нові вправи, щоб переконати його у здатності виконувати певні завдання. І все це завдяки віртуальній реальності”.

Система оптимізує вправи для пацієнта завдяки аналізу його досягнень. Усі ці моделі віртуальної реальності можуть мати і подальше застосування, далеко за межами реабілітації.

Хуліан Лопес Гомес, кореспондент euronews:

“У який ще спосіб ці комп‘ютерні моделі можуть стати корисними для лікарів у забезпеченні кращого лікування пацієнтів після інсульту?”

Анна Мура, невролог, університет Pompeu Fabra:

“Ось тут ми бачимо зону мозку, яка була вражена інсультом. Ми можемо віртуально спрогнозувати, як буде змінюватися активність мозку в цих уражених зонах. Ми можемо візуалізувати те, наскільки будуть порушені моторні та когнітивні функції пацієнта. І це може значно допомогти нам у більш якісному діагностуванні”.

Віртуальна реальність може дійсно допомогти пацієнтам після інсульту відновити контроль над верхніми кінцівками, кажуть дослідники.

Тепер вони мають намір використовувати ці методи, щоб поліпшити інші ушкоджені інсультом функції мозку.

Сусана Родрігес Гонсалес, фахівець з фізіатрії та реабілітації, лікарня Vall d´Hebron:

“Розлад мови, проблеми з ковтанням, порушення рівноваги, нейро-психологічні проблеми, втрата уваги… Усі ці проблеми ми теж могли б вирішувати завдяки цьому методу. Інсульт впливає не лише на фізичну силу і психомоторну активність пацієнта. Ми могли б також вирішити всі ці питання за допомогою вже розробленої програми, базованої на віртуальній реальності”.

Програма пройшла успішні випробування. Тож незабаром в лікарнях по всій Європі встановлять перші моделі цього інструменту для реабілітації.

Copyright © European Commission 2016 / euronews 2016


Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)