Про "золоту" горілку для жителів Тернопільщини
Пт. 27 Травня 2022

ТЕМИ ТИЖНЯ

gazpostach

фото з мережі інтернет

Про “золоту” горілку для жителів Тернопільщини

фото з мережі інтернет
фото з мережі інтернет

4 грудня в Україні знову зросли мінімальні ціни на окремі види алкогольних напоїв. Звістка про це, без сумніву, аж ніяк не порадувала любителів їх уживати… 

Однак, як радив один мудрець, коли ви не в змозі щось змінити, постарайтеся в поганій новині знайти хоча би якийсь позитив. Саме тому автор цих рядків і вирішив набрати номер заступника начальника Тернопільської ОДПІ Лариси Березюк. Аби з’ясувати, чи вдасться завдяки новому подорожчанню суттєво збільшити надходження до бюджету. Зокрема акцизного податку.

— Можете, пані Ларисо, постаратися переконати вже, мабуть, до краю песимістично налаштованих, що не за себе страждають, а заради «блага державного»?

— Працівники податкової, звичайно ж, постійно аналізують надходження як акцизного податку, так й інших податків і зборів. Цей платіж надходить до місцевих бюджетів, так би мовити, «прямою» гривнею, і, справді, його частка є вагомою. Скажімо, впродовж одинадцяти місяців цього року до бюджету Тернополя надійшло понад 94 мільйони гривень акцизу — чотирнадцять відсотків від загальних податкових надходжень, що наповнюють скарбницю міста. Бюджет Тернопільського району разом із бюджетами об’єднаних громад отримав 27,6 мільйона — трохи більше дев’ятнадцяти відсотків від усіх податкових надходжень.

Коли ж згадати бюджети Байковецької і Великогаївської об’єднаних територіальних громад, то в першій сума акцизних надходжень ледь становить 6,2 мільйона гривень — 15,3 відсотка. А ось до бюджету другої надійшло 9,9 мільйона, що становить 40,7 відсотка. Хоча, звісно, не можна не зауважити, що в цих сумах закладений також акциз, сплачений торгівцями пального.

Що ж до очікуваних сум акцизного податку в 2017 році, то, за нашими попередніми підрахунками, підвищення розміру мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв принесе до бюджету Тернополя додаткових 800 тисяч гривень акцизу щомісяця. А від усіх «акцизних платників» упродовж року очікуємо 112—113 мільйонів гривень надходжень. Погодьтеся, немала сума для скарбниці громади. Лишень би ми всі, купуючи алкоголь, тютюнові вироби чи заправляючи автомобілі на заправках, не забували отримати чек. Це гарантія того, що акцизний податок потрапить до бюджету.

— Утім то й річ. Ті, хто скептично сприймає рішення урядовців про наповнення бюджету такими методами, стверджують, що очікуваного ефекту сподіватися не варто. Ще більше людей будуть змушені купувати низької якості підроблений, але зате значно дешевший алкоголь…

— Передусім кожен з нас має сам вирішити, що споживати: сумнівний сурогат з ризиком завдати непоправної шкоди власному здоров’ю чи придбані в магазинах напої. Аналогічну відповідь дам і тим, хто постійно нарікає на відсутність порядку в державі: ніхто, крім нас усіх разом, і не здатний його навести. Особливо зважаючи на те, що законодавство маємо непогане, санкції до порушників досить-таки серйозні. Для прикладу, в доповненій та зміненій сімнадцятій статті ухваленого ще наприкінці 1995 року, але чинного і досі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» чітко прописано, що в разі оптової або роздрібної торгівлі за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні, до суб’єктів господарювання застосовується штраф у розмірі ста відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої, виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше десяти тисяч гривень.

Читайте також: До Нового року у Парку Здоров’я встановлять освітлення

— Гаразд. Аби не надто втомлювати і вас, і читачів, на завершення нагадайте, будь ласка, за скільки відтепер зможемо придбати найдешевшу пляшку оковитої чи коньяку з мінімальними трьома «зірочками»?

— Мінімальна ціна півлітрової пляшки горілки міцністю сорок градусів — 69 гривень 78 копійок. Раніше, ще всі пам’ятають, вона становила 54 гривні 90 копійок. За коньяк чи бренді з трьома «зірочками» доведеться заплатити 104 гривні 90 копійок. Тим, хто віддає перевагу ігристим чи шампанським винам, за пляшку місткістю 0,7 чи 0,75 літра доведеться щонайменше віддати 69 гривень 90 копійок. Мінімальна ціна на віскі та ром тепер становить 150 гривень за півлітрову пляшку. Вина виноградні натуральні, розфасовані в скляну тару місткістю 0,7 літра, можна придбати не менше ніж за 33 гривні. А вина натуральні з додаванням спирту чи вермуту в такій же тарі — за 42 гривні. Півлітрова ж пляшка п’ятизіркового коньяку чи бренді коштуватиме не менше 119 гривень 90 копійок.